SuperSam + 1SuperSam + 1

Program: Tony Buck & Freeze (24.06.21), Anthony Pateras & Edka Jarząb (02.09.21), Lucas Kœnig & Michał Dymny (11.11.21) , Biliana Voutchkova & Teoniki Rożynek (02.12.21)

kup bilet

Tony Buck & Krzysztof Ostrowski czwartek 24.06.2021, godz. 20:00 Klub SPATiF, Al. Ujazdowskie 45, Warszawa

Tony Buck, rys. ZbyZiel

Tony Buck

Tony Buck jest jednym z najbardziej kreatywnych i śmiałych artystów australijskich o bogatym doświadczeniu zdobytym na całym świecie. Brał udział w bardzo zróżnicowanych projektach jednak prawdopodobnie jest najlepiej znany z bycia członkiem trio The Necks. Po studiach i pierwszych doświadczeniach zdobytych w Australii, Tony spędził dwa lata w Japonii, gdzie stworzył zespół PERIL z Otomo Yoshihide i Kato Hideki. Następnie, w połowie lat 90-ch przeniósł sie do Europy. Niektóre z ważniejszyh projektów, w które był zaangażowany poza The Necks to zespół Kletka Red, The EX czy The Exiles. Współpracował z wiekszością międzynarodowych improwizatorów i społeczności związanych z nową muzyką. Wykonuje utwory solo, którym często towarzyszą elementy video i instalacje. Tworzy filmy towarzyszące muzyce na żywo.

Krzysztof Freeze Ostrowski, rys. ZbyZiel

Krzysztof Ostrowski

Krzysztof “Freeze” Ostrowski to bydgoski muzyk, instrumentalista i producent, najczęściej kojarzony z szeroko rozumianą sceną elektroniczną. Na jego artystyczną działalność wpływa mnogość doświadczeń związanych z dźwiękiem: wykształcenie muzyczne, lata produkcji muzyki elektronicznej,czy nawet... regularna gra w orkiestrze wojskowej. Sprawnie porusza się w obrębie różnych form muzycznych i gatunków. Szeroki, stale udoskonalany dobór instrumentarium i rozległa wyobraźnia artystyczna to znaki szczególne artysty, często skłaniającemu się ku eksperymentalnym rozwiązaniom. Występuje solowo, oraz w ramach audiowizualnego duetu Soundscape Mirror (z artystą wizualnym Tomem Skofem), jak i w różnych konfiguracjach zazwyczaj związanych z bydgoską alternatywą wywodzącą się z klubu Mózg. Razem z Mateuszem Wysockim Fischerle tworzy duet IFS. W 2018 r. wspólnie z Kubą Ziołkiem powołał do życia duet Clinamen, który to zadebiutował płytą “The tropism of spring” jesienią 2020 r. Nagrywał i występował m.in. z Piotrem Cisakiem, Grzegorzem Pleszyńskim (Transmemories), improwizowaną orkiestrą Come Down to Earth.


kup bilet

Anthony Pateras & Edka Jarząb czwartek 02.09.2021, godz. 20:00 Klub SPATiF, Al. Ujazdowskie 45, Warszawa

Anthony Pateras, rys. ZbyZiel

Anthony Pateras

Anthony Pateras jest kompozytorem, pianistą i twórcą muzyki elektronicznej aktywnym od końca lat 90-ch. Uzyskał tytuł magistra i doktora na Monash University. Obydwie prace naukowe skupiały się na związkach między kompozycją, improwizacją i muzyką elektorniczną. Tworzył utwory na zamówienie INA-GRM, Radio France, Südwestrundfunk, ensemble]h[iatus i Kitchen Orchestra Stavanger. Napisał wiele utworów na perkusję, a jego utwory solowe Hypnagogics & Mutant Theatre były wykonywane wielokrotnie. Na zamówienie Eklekto, Synergy, Speak Percussion & Percussion Group The Hague skomponował także utwory na zespół. W 2021 roku skupia się głównie na tym jak można połączyć elektronike i instrumenty w ramach środowiska składającego się z wielu głośników. Od 2012 roku pracuje nad cyklem utworów solo na taśmie, które zgłebiają zjawiska dźwiękowe poprzez wykonane na zamówienie techniki nagrywania.

Edka Jarząb, rys. ZbyZiel

Edyta Jarząb

Edyta Jarząb praktykuje „głebokie słuchanie” jako punkt wyjścia dla dźwiękowego aktywizmu. Tworzy audiosferę min. w teatrze tańca, za pomocą głosu, fal radiowych, field recordingu i elektroniki. Współtworzy społecznościowe Radio Kapitał w Warszawie i jest autorką poetyckich słuchowisk i interwencji dźwiękowych w przestrzeni miejskiej. Razem z artystką dźwiękową FOQL rozwija improwizowany elektroakustyczny live act Mother Earth’s Doom Vibes, m.in.: podczas rezydencji w Biurze Dźwięku w Katowicach czy festiwalu Unsound w Krakowie. Swoje prace oparte na improwizacji prezentowała m.in.: podczas 7. festiwalu Canti Spazializatti, Warszawskiego Sanatorium Dźwięku, Aerosol Lab w Berlinie czy wystawy „Organica. Zapisy Mechaniczne” w Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest wielokrotną rezydentką eksperymentalnego studia WORM w Rotterdamie i stałą współpracowniczką interdyscyplinarnej platformy Q-O2 w Brukseli.


Lucas König & Michał Dymny czwartek 11.11.2021, godz. 20:00 Dom Zabawy i Kultury DZiK, ul. Belwederska 44A, Warszawa

Michał Dymny, rys. ZbyZiel

Lucas König

Redukując jednoosobowy zespół do najprostszej możliwej formy, austriacki perkusista jazzowy Lucas König wykorzystał pojedynczy okablowany talerz, aby stworzyć pean do taniego stopu metali. Utwór jest dziki. To bachiczna eksplozja wygłupów na blasze. Sound designer Nik Himmer trzyma wszystko w ryzach, korzystając z syntezatora modularnego dodaje tekstury. Jednak jak rapuje Sensational w utworze “Mr. Kiwi’s” “flows come and go”.

Michał Dymny, rys. ZbyZiel

Michał Dymny

Michał Dymny to multiinstrumentalista, improwizator i kompozytor. Jego głównym instrumentem jest gitara elektryczna, na której wykształcił indywidualny styl oparty między innymi na technikach sonorystycznych i preparacjach instrumentu. W 2005 roku rozpoczął współpracę z krakowskim środowiskiem improwizatorów – m.in. Rafałem Mazurem i Tomkiem Chołoniewskim, współtworząc kolektyw Improvising Artists, a także zespoły Entropy i Process - Laboratory of Intuition. W latach 2008-2009 organizował Open Sessions – otwarte sesje muzyki swobodnie improwizowanej. W roku 2013, razem R. Mazurem, T. Chołoniewskim i P. Owczarek powołał do życia Instytut Intuicji - projekt poświęcony rozwojowi indeterministycznych form kreacji artystycznej. Istotą działania Instytutu była zarówno teoretyczna refleksja nad metodą intuitywnej, swobodnej improwizacji, jak i cykliczne działania koncertowe wraz z zaproszonymi gośćmi. Na stałe gra w zespołach Nucleon oraz Neal Cassady. Oprócz tego od lat tworzy muzykę teatralną i filmową.


Biliana Voutchkova & Teoniki Rożynek czwartek 02.12.2021, godz. 20:00 Klub SPATiF, Al. Ujazdowskie 45, Warszawa

Biliana Voutchkova, rys. ZbyZiel

Biliana Voutchkova

Biliana Voutchkova to dynamiczna i zaangażowana twórczyni muzyki i artystka interdyscyplinarna charakteryzująca się prawdziwie indywidualnym i niekonwensjonalnym językiem wyrazu. Przez pryzmat słuchania, wczesneej edukacji w zakresie muzyki klasycznej oraz 25 lat rozwoju jako współczesnej artystki performerki, Biliana zgłębia stany spontaniczności i intuicyjnego rezonansu odzwierciedlonych w jej wieloaspektowych działaniach. Jej twórczość obejmuje możliwie jak najszerszą gamę dźwieków, ruchu, wizji i obejmuje długie formy z wielu dziedzin, koncerty, performanse, kompozycje i instalacje, które skupiają się na przestrzeni dźwiekowej. Rezyduje na zmianę w Berlinie i w swojej wiejskiej posiadłości na wybrzeżu Morza Czarnego w Bułgarii. Pracuje jako solistka i w wielu znanych grupach. Niektóre z jej bieżących projektów to np. Jej pierwsza wystawa/performance "Under the veil of consciousness" w One Gallery w Sofii, praca nad nowymi niestandardowymi formatami prezentowanymi na żywo i na różnych cyfrowych platformach (ESS Chicago / Option series, Kaleidophon Festival, Moers Festival), wydanie pierwszego albumu solowego przez londyńską wytwórnię Takuroku, premiers “Amati Lenta” (z Olivią Block) i “Golden Delusions” dla festiwalu Once Dance Week” w Plovdiv 2019. Biliana jest założycielką i kuratorką DARA String Festival.

Teoniki Rożynek, rys. ZbyZiel

Teoniki Rożynek

Kompozytorka urodzona w 1991 roku w Krakowie. Mieszka w Warszawie. Tworzy muzykę zarówno instrumentalną, elektroakustyczną, jak i elektroniczną. Gra na skrzypcach, elektronikaliach i odpadach. Jej utwory były wykonywane na różnych festiwalach, m. in. na Warszawskiej Jesieni, Musice Electronice Novej, Sacrum Profanum, Unsoundzie, Containerclangu (Kolonia), czy Bedingo International Festival of Exploratory Music. Pracowała z takimi zespołami, jak Kompopolex, Spółdzielnia Muzyczna, Capella Cracoviensis, czy Sinfonia Varsovia. Współpracowała przy produkcjach filmowych (Prime Time Jakuba Piątka, Wieża. Jasny dzień Jagody Szelc, czy Sole w reż. Carlo Sironiego), spektaklach teatralnych (Hymn do miłości Marty Górnickiej (Najlepsza Muzyka na 10. Festiwalu Boska Komedia), Listopad w reż. Tomasza Węgorzewskiego (wyróżnienie na III edycji festiwalu Klasyka Żywa)), spektaklach telewizyjnych (Słabi w reż A. Biedrzyckiego (nagroda za muzykę na Teatroteka Fest 2019) i performansach (Chorus from the “The Ark of Covenant” Katarzyny Kozyry).


Super sam + 1 Idea

Supersam + 1 to cykl wystąpień mistrzowskich. Projekt koncentruje się głównie wokół muzyki, ale przewiduje też udział innych form wyrazu, takich jak: performance, multimedia, monodram. Podczas Supersam + 1 prezentowani są uznani artyści polscy i zagraniczni nastawieni na działania autorskie, eksperymentalne i innowacyjne.

„SUPER” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów.

„SAM” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” w tytule oznacza, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W większości przypadków artyści spotykają się na scenie po raz pierwszy.

Pomysłodawcą nazwy „Supersam” w odniesieniu do koncertów solowych jest klarnecista Jerzy Mazzoll, który zorganizował serię koncertów w gdańskim klubie „Plama”, gdzie wcześniej mieścił się osiedlowy, samoobsługowy sklep spożywczy, w latach 80-90 nazywany „supersam”.

Następnie w 2013 projekt pod nazwą „Supersam” zrealizowany został w bydgoskim „Mózgu”. W 2015, podczas warszawskiej części 11th Mózg Festival, częścią programu była seria wystąpień solowych. Program był ułożony tak, że na każdy wieczór zaplanowane było 2 koncerty solowe.

Wtedy pojawiła się idea łączenia w duet artystów, którzy nigdy wcześniej ze sobą nie występowali. Dla wielu z nich spotkanie na scenie było także pierwszym spotkaniem w życiu.

W roku 2016 odbyła się pierwsza edycja projektu, pod nazwą Supersam + 1 podczas której zaprezentowano 16 artystów. Kolejne 3 edycje realizowane były w latach 2017-2019 i wzięło w nich udział 48 artystów. Obecnie trwa 3 seria projektu, lata 2020-2022.

Każdy z wieczorów to występ jednego artysty z zagranicy i jednego artysty polskiego.

Wszyscy artyści zapraszani są do przedstawienia dzieł premierowych, nigdy wcześniej nie wykonywanych. Idea duetów sama w sobie jest premierowa, gdyż artyści którzy występować będą ze sobą zrobią to po raz pierwszy, budując najnowsze z możliwych dzieło.

Dodatkową częścią projektu jest rejestracja wideo wszystkich działań oraz produkcja filmów dokumentalnych przybliżających postaci artystów.

Sławek Janicki
kurator projektu


Organizator i Partnerzy

Organizator Główny:
Partnerzy:
DziK
Klub Spatif
Yamaha
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Patronat medialny

polmic jazzsoul glissando jazzpress radiokapital jazzarium NN6T proanima_pl empik bilety
MÓZG FOUNDATION
Fundacja Muzyki Współczesnej
i Form Interdysplinarnych
ul. Belwederska 44A, 00-594 Warszawa
ul. Gdańska 10, 85-006 Bydgoszcz fundacja@mozg.art.pl
KONTAKT
pr@mozg.art.pl
Sławek Janicki / festival director
slawek@mozg.art.pl / 661 574 508
ilustracje: ZbyZiel